לייעוץ ראשוני מיידי התקשר עכשיו
050-5230928
או מלא את הפרטים:

אבי לוטן - עורך דין לתביעות רשלנות רפואית. המשרד הוקם ב-1986 ומאז צבר ידע רב ומוניטין בתחום הנזיקין בכלל והרשלנות הרפואית בפרט. מאז הקמתו, הגיע המשרד להישגים עצומים תוך השפעה ישירה על ראשי הנזק המוכרים בפסיקה, קביעת תקדימים משפטיים חשובים ומעל לכל, השגת פיצויים גבוהים ומיטביים עבור הלקוחות.

פשרות בתביעות רשלנות רפואית

במאמר זה נבקש לדון בפשרות בתביעות רשלנות רפואית, תביעות רשלנות רפואית רבות אינןמסתיימות בפסק דין של בית המשפט אלא בפשרה. הסיבות העיקריות לכך הן ששני הצדדים מעוניינים לחסוך בזמן, בהליכים בירוקרטיים ובמאמץ הכרוך בניהול תביעה משפטית.

לפשרה, בייחוד בתביעות רשלנות רפואית, יש השלכות חיוביות רבות, אולם כמובן שיש לבחון כל מקרה לגופו משום שיש הבדל בין תביעות הרשלנות השונות, כמו לדוגמא רשלנות רפואית בלידה ורשלנות רפואית בטיפול שיניים. לכל תביעה יש את האופי המיוחד שלה בנוגע להשלכות על חייו של התובע, לנזק הגופני והנזק הנפשי שנגרם לו עקב הרשלנות הרפואית. אופייה של התביעה יקבע אם היא בכלל תגיע לכותלי בית המשפט ואם בית המשפט יתעקש על מתן פסק דין או יחתור לפשרה בין הצדדים.

מתפשרים במקום להוכיח
אחת מהסיבות העיקריות לכך שתביעות רשלנות רפואית פעמים רבות נגמרות בפשרה בין הצדדים היא נטל הוכחה בתביעות מסוג זה. כלל נטל ההוכחה מוטל על התובע, המוציא מחברו עליו הראיה, אולם שנם מספר מקרים ספציפיים בתביעות רשלנות רפואית בהם נטל הוכחה עובר לנתבע, לרוב בית חולים או קופת חולים.

סעיף 41 לפקודת הנזיקין עוסק העברת נטל הוכחה לנתבע וקובע שבמקרים בהם לתובע לא הייתה ידיעה או שלא הייתה לו היכולת לדעת מה היו הנסיבות שגרמו למקרה אשר הביא לנזק, וכי הנזק נגרם על ידי נכס שלנתבע הייתה שליטה מלאה עליו ובית המשפט נוטה לחשוב שהנתבע הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו- נטל הוכחה יעבור לנתבע שיצטרך להוכיח שלא התרשל.

סעיף 17 לחוק זכויות החולה מעביר את נטל ההוכחה לנתבע במקרים בהם במוסד הרפואי לא קיימים רישומים של התובע, על פי הנהלים וההנחיות הקבועים בחוק.

גם התובע וגם הנתבע, כל אחד מסיבותיו שלו, לא מעוניינים לגרור את תהליך התביעה לאורך זמן רב ולכן הפשרה עשויה לענות על צרכיהם ולהגן על האינטרסים של שני הצדדים.

פשרה במקרים בהם הנזק אינו חמור
סיבה אחרת לכך שמרבית תביעות הרשלנות הרפואית מסתיימות בפשרה היא אי יכולת להכריע באופן חד משמעי, בנסיבות המקרה. כלומר, ישנם פעמים בהם בית המשפט מוצא קושי בלהכריע מי מהצדדים צודק יותר על כן הוא מעדיף שהם יגיעו לפשרה. כאשר הנזק אינו חמור הרבה יותר פשוט, עבור שני הצדדים, להגיע לפשרה במקום לחכות לסיום הליך התביעה.

כדי להבין אם כדי להתפשר או שמא עדיף להמשיך עם תהליך התביעה יש להיוועץ בעורך הדין. על עורך הדין להיות בקיא בנסיבות המקרה, לעיתים לבקש חוות דעת נוספת מרופא מומחה וכן לבחון תקדימים רלוונטיים למקרה.

עבור הנתבע פשרה היא כמעט תמיד אפשרות מועדפת משום שאם יינתן פסק דין על ידי בית המשפט הוא עלול להטיל על הנתבע גם סנקציות מקצועיות. פעמים רבות גם עבור התובע פשרה היא עדיפה משום הוא חוסך בזמן רב ומבטיח שהוא יקבל פיצוי עבור הנזק שנגרם לו.

סוגי פשרה
פשרה מושגת על ידי משא ומתן שתנהל לרוב על ידי עורכי הדין של הצדדים, אשר דנים בסוגיות הקשורות למידת האשמה של הנתבע, היקף הנזק שנגרם לתובע, נסיבות שעלולות להיראות כמקלות וכולי. ניתן להגיע להסכם פשרה במגוון דרכים, תלוי ברצון והסכמת הצדדים. לדוגמא, ניתן להחליט כחלק מהסכם הפשרה שבית המשפט ידון רק בסוגיות ספציפיות כמו גובה הפיצוי מבלי לדון בשאלת האחריות. כמו כן, הצדדים יכולים להחליט ליישב בהסכם הפשרה את כל הסוגיות כולל את גובה הפיצוי ושאלת האחריות.

כאשר סוגרים את התיק בהסכם פשרה ההליך המשפטי בבית המשפט למעשה מתייתר לחלוטין. העובדה שניתן לערוך את הסכם הפשרה בכל דרך עליה מסכימים הצדדים תורמת רבות לכך שתביעות רבות מסתיימות בפשרה.

ניתן לראות את סיום התביעה בהסכם פשרה כדבר חיובי, וזאת משום שבצורה זו התובע אינו מפסיד דבר, אלא להיפך, הוא מקבל את הפיצוי מהר יותר וכן הוא מבטיח את קבלת הפיצוי, אחרי הכל, תוצאות התביעה בבית המשפט אינן בטוחות במאת אחוזים לעולם.

עורך הדין אבי לוטן מספר שפעמים רבות הוא מציע ללקוחותיו לשקול באור חיובי את הליך הפשרה כאשר שהפשרה יכולה להיות טובה עבורם. הלקוח מבטיח את קבלת הפיצוי, דבר שלעולם אינו בטוח בהליך המשפטי, וכן הוא יכול להתמקח על סכום הפיצוי ולהגיע עם הצד השני להסכמה, במקום להשאיר את ההחלטה לגבי גובה הסכום בידי בית המשפט. בנוסף, יש לזכור שבכל הליך משפטי יש סיכון שבית המשפט יפסוק לטובת הצד השני וכך התובע יכול למצוא עצמו ללא שום פיצוי כספי.

משרד עורכי דין אבי לוטן פועל בתחום דיני הנזיקין עם התמחות בתביעות רשלנות רפואית, כבר למעלה משני עשורים. למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום והוא דוגל במתן שירות מקצועי לצד שירות סבלני וקשוב לצרכי לקוחותיו.