לייעוץ ראשוני מיידי התקשר עכשיו
050-5230928
או מלא את הפרטים:

אבי לוטן - עורך דין לתביעות רשלנות רפואית. המשרד הוקם ב-1986 ומאז צבר ידע רב ומוניטין בתחום הנזיקין בכלל והרשלנות הרפואית בפרט. מאז הקמתו, הגיע המשרד להישגים עצומים תוך השפעה ישירה על ראשי הנזק המוכרים בפסיקה, קביעת תקדימים משפטיים חשובים ומעל לכל, השגת פיצויים גבוהים ומיטביים עבור הלקוחות.

רשלנות רפואית במהלך ההיריון ובזמן הלידה

במאמר זה נדון ברשלנות רפואית בהיריון ובלידה, תחום רשלנות אשר רק הולך וגדל בשנים האחרונות עקב נזקים קשים שעשויים להיווצר לעובר ולאם.

מתוך חוסר מודעות אנשים רבים אשר חוו רשלנות רפואית, של רופא או בית חולים, אינם עושים דבר בנידון, כלומר אינם מגישים תביעה לשם קבלת פיצוי. יש לכך סיבות רבות ואחת מהן היא שבכמעט כל הליך רפואי יש סיכון כלשהוא לאדם העובר אותו.

התחום הרפואי אשר מוביל בתביעות רשלנות רפואית היא התחום ההיריון והלידה, אחת הסיבות לכך היא תקופת התיישנות ארוכה מהרגיל, כלומר, ארוכה משבע שנים.

מדוע חשוב להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בהיריון או בלידה?
ישנן אין ספור סיבות לתבוע בגין רשלנות רפואית בהיריון או בלידה, במישור הפרטי והציבורי:

1. סיבות אישיות- כאשר מדברים על הנושא של רשלנות רפואית בלידה או בהיריון או למעשה, ברוב המקרים, דנים במומים בלתי הפיכים שנגרמו לעובר, או לאם, מומים עמם יהיה עליהם לחיות למשך שארית חייהם. פיצוי כספי במקרה כזה יכול לשפר את איכות חייו של הנפגע באופן ניכר, כמובן שלא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור אולם לפחות ניתנת האפשרות לחיות בכבוד.
2. סיבות ציבוריות- במשך הרבה מאוד שנים מוסדות הרפואה בכלל ורופאים בפרט נחשבו לאליטות יודעות כל ונהנו מחוסר ביקורת כלפיהם, אולם כעת מצב שונה. תביעת רשלנות רפואית בהיריון או בלידה עשויה לעלות לגורם הרפואי מיליוני שקלים, עקב גילו הצעיר של הניזוק, הפסד זה פוגע בגורם הרפואי ולמעשה בכך מכריח אותו להעריך מחדש את נהליו ולתקן כשלים כדי למנוע נזקים נוספים בעתיד. הגורם הרפואי, מחשש לתביעה נוספת, לא יכול להרשות לעצמו להסתפק בביקורת פנימית בלבד אלא עליו לשנות את מעשיו. מכך, בהגשת תביעה רשלנות במקרים של רשלנות בהיריון ובלידה ניתן לעזור למנוע נזקים ומומים ביילודים אחרי.

הייחוד של תביעות רשלנות בהיריון ובלידה
תביעות מסוג זה הן שונות מתביעות רשלנות רפואית אחרות, בכך שיש להן השפעות והשלכות ייחודיות:

כאשר הנזק נגרם ביילוד, הכאב והסבל אשר חווה הם משפחתו הוא עצומים ובקנה מידה אחר לגמרי מרשלנות רפואית מסוג שונה. לכאב ולסבל ישנם מימדים רבים, הכמיהה של ההורים לילד בריא שנשללה מהם, הריסת חייו של אדם מהשנייה בה הוא יצא לעולם, שלילת האפשרות מההורים לקבל החלטה מושכלת לגבי המשך ההיריון ועוד.

ברשלנות מסוג זה לעיתים הנזק שנגרם הוא כפול, גם ליילוד וגם לאם, על כן כאשר מחושב הפיצוי יש לקחת בחשבון הוצאות כפולות עבור טיפולים ופיצוי כפול בגין הנזק שנגרם.

אחד האלמנטים החשובים המבדילים את תביעות הרשלנות הרפואית בהיריון ובלידה מתביעות רשלנות רפואית אחרות הוא ירידה ניכרת ביכולת ההשתכרות. מדובר בנושא בעל מספר מימדים.

בתביעות רשלנות רפואית בהיריון ולידה הפיצוי הכספי הוא לרוב גבוה מאוד, כאשר מדובר בנזק לעובר משום גילו הרך והחיים השלמים שעומדים לפניו. ידוע, שבכל מקרה של רשלנות רפואית שהובילה לנכות כזו או אחרת יכולתו של הניזוק לפרנס את עצמו נפגמת , אולם כאשר מדובר ברשלנות בהיריון ובלידה המצב קשה אף יותר משום שאם היילוד והאם ניזוקו היכולת להשתכר במשפחה הצטמצמה כפליים.

בנוסף, ישנו קושי רב בקביעת היקפו של הנזק תינוק שרק החל את חייו. כאשר בוחנים את הפיצוי שיש להעניק לאדם בוגר לבית המשפט יותר קל להעריך כמה שיכולתו להשתכר נפגמה ומה הכישורים שיש לו. כאשר מדובר בתינוק לא ניתן לדעת מה יכול לטמון לו העתיד ומה היקף הפגיעה ביכולתו העתידית להתפרנס.

משרד עורכי דין אבי לוטן קיבע את מעמדו כאחד המשרדים המובילים בארץ העוסקים ברשלנות רפואית בעקבות הניסיון הרב וההצלחות המשמעותיות שצבר במהלך למעלה משני עשורים של פעילות.