לייעוץ ראשוני מיידי התקשר עכשיו
050-5230928
או מלא את הפרטים:

אבי לוטן - עורך דין לתביעות רשלנות רפואית. המשרד הוקם ב-1986 ומאז צבר ידע רב ומוניטין בתחום הנזיקין בכלל והרשלנות הרפואית בפרט. מאז הקמתו, הגיע המשרד להישגים עצומים תוך השפעה ישירה על ראשי הנזק המוכרים בפסיקה, קביעת תקדימים משפטיים חשובים ומעל לכל, השגת פיצויים גבוהים ומיטביים עבור הלקוחות.

תינוק אשר נולד עם מום או מגבלה

רשלנות רפואית היא עילת תביעה בכל רחבי העולם אשר מתקיימת כאשר הגורם הרפואי מתרשל במתן טיפול ועקב כך נגרם למטופל נזק. במאמר זה נסביר איך יש לנהל תביעות בגין רשלנות רפואית שארעה בחו"ל.

כפי שצוין לעיל, רשלנות רפואית היא תופעה כלל עולמית אשר להתגבשותה בישראל ישנם שלושה תנאים:
1. הפרת חובת הזהירות- הרופא הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו כלפי המטופל.
2. נזק- נגרם למטופל נזק
3. קשר סיבתי- ישנו קשר סיבתי בין הטיפול הרשלני והפרת חובת הזהירות לבין הנזק שנגרם למטופל.

ההגדרה הכלל עולמית של רשלנות רפואית היא כאשר גורם מטפל מעניק טיפול אשר סוטה מהסטנדרט הרפואי המקובל ומרמת הזהירות הסבירה. אולם, כמובן שישנם הבדלים להוכחת עילת התביעה ברשלנות רפואית בין המדינות השונות.

כאשר ישראלי נמצא בחו"ל והוא נפל קורבן למעשה של רשלנות רפואית עליו לנהל את הליך התביעה נגד הגורם הרשלן בצורה מסודרת על מנת לסיים את התביעה בפרק הזמן הקצר ביותר, לקבל פיצוי שיעזור לתובע לשפר את איכות חייו.

תביעת רשלנות רפואית כנגד גורם שנמצא בחו"ל היא מורכבת והליכי התביעה סבוכים. רשלנות רפואית בחו"ל יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים, לדוגמא: טיפול לא מיומן, לקוי, רשלני, טיפול לקוי ברפואת חירום ועוד. ישנו סוג נוסף של מקרים בהם עשויה להיגרם רשלנות רפואית בחו"ל היא כאשר הטיפול הרפואי בחו"ל הוא יזום, כלומר, המטופל טס בכוונה לקבל טיפול רפואי מהרופא הספציפי או המוסד הרפואי הספציפי, למשל: טיפול שאינו ניתן בישראל אולם ניתן בארץ אחרת.

היכן יתקיים הדיון המשפטי?
ברוב המקרים, לפי הדינים הבינלאומיים ומערכות החוק של המדינות השונות, על התביעות להתנהל במקום בו ארעה הרשלנות. לפי דרך זו היתרון נתון בידיו של תושב המדינה בה ארעה הרשלנות, קרי, הגורם המטפל ומותיר את הנפגע עם קשיים רבים בניסיון לנהל הליך משפטי סבוך בארץ זרה בעלת שפה הזרה לו ולכן על הנפגע להסתמך על עזרתו של עורך דין מקומי אשר בקיא בחוקים המקומיים.

למרות הקביעה הכללית, לכך שהדיון יערך במדינה בה נגרם הנזק, יש שני חריגים שעשויים לעזור לנפגע ולהקל עבורו את ההליך:

כלל התפיסה- התובע (המטופל) הישראלי יוכל לתבוע את הגורם מטפל(הזר) במידה והוא נכנס לתחום של מדינת ישראל. כלל זה נותר מתוך רצון לעזור לנפגעים אשר להם זכות לתבוע מדינתם למרות שהרשלנות התרחשה בחו"ל.

כלל ההסכמה- אם הגורם הרפואי הרשלן והזר מסכים לכך שהתביעה תנוהל בישראל. יש להניח שברוב המקרים לא ניתן ליישם כלל זה משום שהרופאים הרשלניים הזרים לא יסכימו לכך.

אלו שני החריגים הראשיים אולם יש עוד מספר חריגים הנוגעים למקום עריכת הדיון המשפטי הקשורים לנסיבות בהן ארע המעשה הרשלני.

תביעה בישראל בהתאם לחוקי מדינה אחרת
בחלק מסוים של תביעות רשלנות רפואית ניתן לקיים את הדיון בארץ אולם לפי חוקיה של מדינה אחרת, כלומר בית המשפט בישראל ידון בתיק אולם הוא יקבע את החלטתו בהתאם לחוקים הנהוגים במדינה זרה וזאת אפילו אם הנתבע אינו נמצא בישראל פיזית.

תביעה כזו עשויה להתקיים במקרים בהם אזרח מדינת ישראל נוסע למדינה אירופאית על מנת לקבל טיפול רפואי, הטיפול היה רשלני ונגרם למטופל נזק, הוא מחליטלהגיש תביעה ולנהל אותה בארץ.

כאשר בית המשפט הישראלי מקבל סמכות זו הוא חייב להיות בקיא בחוקיה של המדינה הזרה, מדובר בתביעה סבוכה ביותר אשר לה סייגים וסעיפים רבים. על בית המשפט לנהל את ההליך כפי שהוא מנוהל בארץ בה ארעה הרשלנות אולם בית המשפט אינו בקיא בחוקים של כל מדינות העולם ולכן הוא זקוק לחוות דעת של מומחה בדיני המדינה הזרה. בנוסף, כאשר עורך הדין המייצג אתכם בקיא בדיניה של המדינה הזרה מדובר ביתרון גדול היכול לשפר את סיכויים לזכות באופן ניכר.

משרד עורי דין אבי לוטן מתמחה בתביעות רשלנות רפואית ופועל בתחום למעלה משני עשורים. למשרד קשרי עבודה צמודים עם מיטב המומחים הרפואיים בארץ ובעולם אשר עוזרים לו לבסס תביעות רשלנות רפואית חזקות ומוצקות.